Islak Hacimlerde Düşey Yüzey Uygulamaları

Islak hacimlerde de tüm mekana uygulanacak düşey yüzeyler, diğer mekanlarda uygulandığı şekilde ODA komutu kullanılarak uygulanırlar.

ODA komutu uygulanacak mekanda, düşey yüzeylere kaplanacak malzemeler, ODA komutu Özellikler bölümünden Kaplama Sekmesi içerisinde Duvar Kaplaması – İç başlığı altında tanımlanırlar.

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-1

Bu bölümde kaplama sıralaması, en alttaki tabaka listede en üstte olacak şekilde yapılır.

Örnek çizim dosyasında da görülebileceği gibi, tüm mekana uygulanan tabakaların yükseklikleri, hangi kottan başlayıp hangi kota kadar yükseleceği, bu mesafenin zeminden mi yoksa tavandan mı tanımlanacağı gibi tüm ayarlar, aynı ekranın sağ tarafından bulunan Yükseklik bölümünden tanımlanabilir.

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-2

Söz konusu örnek içerisinde, tüm mekan Sıva ile kaplandıktan sonra Seramik tabakası 1.5 metre yüksekliğe kadar, Vinil Duvar Kağıdı tabakası ise, 1.5 metre yükseklikten başlayıp, 1 metre yüksekliğe sahip olacak şekilde tanımlanmıştır.

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-3
Seramik yükseklik ayarlarıVinil Duvar Kağıdı yükseklik ayarları

Bu senaryoda, duvar iç yüzeyleri sıva ile kaplandıktan sonra betonarme zeminden 1.5 metre yüksekliğine kadar seramik (burada elbette doğru olan zemin kaplama kalınlıklarını da göz önünde bulundurarak başlangıç kotunu örneğin 20 cm’den itibaren yapmaktır), 1.5 metre kotundan başlayarak da 1 metre yüksekliğinde Vinil Duvar Kağıdı uygulanmıştır.

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-4

Oluşturulan mekan ile ilgili duvar kaplama metrajlarının dökümünü almak için, Raporlar, İnce Yapı, İnce Yapı Kaplamalar, İnce Yapı Duvar Kaplamaları metraj listesini kullanabilirsiniz.

Örnek NDW dosyasındaki boyutları 5x5 metre ve yüksekliği 2.5 metre olan iç mekan ile ilgili alınan metraj sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz:

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-5

SSS-Islak-Hacim-Düsey-Yuzey-6

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.