Allplan 2016’da Lisans sunucusu nasıl yüklenir ve çalışılır hale getirilir?

Allplan 2016 yeni bir basitleştirilmiş lisans sistemini kullanır.

Allplan lisansı şimdi CodeMeter Wibu Systems AG’ye dayanmaktadır.

Allplan 2016 için size çevrimiçi olarak lisansınızı etkinleştirmeye izin veren bir ürün anahtarı gerekir. Wibu lisans sunucusu Allplan ile birlikte yüklenir, CodeMeter sürücüsünün parçasıdır.

Lisans sunucusuna Allplan’i kurduysanız, herhangi bir ek yazılım yüklemeniz gerekmez.

Allplan kurmadan da lisans sunucusunu yükleyebilirsiniz

(Wibu lisans server yazılımını indirme merkezinden edinebilirsiniz): http://www.aluplan.com.tr/?q=en/softlock-server-kurlum-dosyas%C4%B1-v2016

Ofisteki diğer kullanıcılara Allplan kurmadan önce, Lisans Server’ı mutlaka kurun ve aktifleştirin.

Aşağıdaki gereksinimler online lisansın etkinleştirilmesi için gereklidir:

 • İnternet Bağlantısı
 • Ürün Anahtarı

Önemli: Lisans sunucusundan "lisans ödünç alma" fonksiyonu V2016-2'den itibaren mümkün olacaktır.

Lisans Server’ın Kurulumu:

 • Lisans Server Setup kurulum dosyasını istediğiniz bir pc'ye kurun
 • Install’a tıklayın.
 • Lisans Server’ı başlatın –Masaüstündeki License Settings (Lisans Ayarlarına) tıklayarak Lisans Aktivasyon’da ürün anahtarınızı girin. Lisansı Aktive Et'e tıklayın.
 • Eğer lisans sunucusu için ek lisans(lar) varsa, daha sonra bu ilgili ürün anahtarlarını girin ve lisansları etkinleştirin.
 • CodeMeter Control Center'ı başlatın:CodeMeter aracılığıyla Windows Başlat menüsünden -> CodeMeter Control Center>Daha sonra sağ altta WebAdmin’de iletişim kutusuna tıklayın.
  Allplan Lisans Server Kurulumu

  Allplan Lisans Server Kurulumu

  Veya: Internet tarayıcısından >>> localhost:22350/

 • Sekme Configuration -> Sekme Server ve Run Network Server seçim kutucuğunu aktifleştirin. Ardından Apply sekmesine tıklayın.
  Allplan Lisans Server Kurulumu

 

License Server Kurulumu (İsteğe Bağlı)

CodeMeter WebAdmin uygulaması aracılığıyla lisans sunucusu yönetin.

Lisans Sunucusu hizmeti başlatıldı ve CodeMeter Control Center üzerinden durdurulabilir.

CodeMeter Control Center -> Process -> Start/Stop CodeMeter Service

Allplan Lisans Server Kurulumu
 

Access Control

Varsayılan olarak, CodeMeter sürücüsü yüklü LAN üzerindeki tüm kullanıcılar, lisans sunucusundan lisans kullanabilir.

 • Basic: Burada lisans sunucusuna erişmek için izin verilen bilgisayar adı veya IP adreslerini girebilirsiniz.

  Allplan Lisans Server Kurulumu
 • Advanced: Burada ofisinizde allplan kullanıcılarınıza genel kuralları tanımlayabilirsiniz.ve lisansları yönetebilirsiniz. Bu seçenek sadece tanımlı olan bilgisayarlarda allplan lisans ağı üzerinden kullanılabilir.

  Allplan Lisans Server Kurulumu

 

Lisans Ödünç Alımı

Lisans ödünç alımı henüz mümkün değildir.

 

Lisans Takibi

Lisans izlemeyi etkinleştirmek için Windows Registiration’a ihtiyacınız olacak.

Kayıt: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WIBU-SYSTEMS\CodeMeter\Server\CurrentVersion\LogLicenseTracking 0 dan 1’e değiştirin, ardından CodeMeter service’i yeniden başlatın.
 
Allplan Lisans Server Kurulumu
 
Kayıt defterinde bu anahtar aktifleştirildiyse CodeMeter WebAdmin uygulamasında Sekme Server -> License Tracking de grafiksel rapor oluşturabilirsiniz. Lisansınızın kullanımı ile ilgili belirli zaman aralığı için gösterir. Raporlama istediğiniz zaman aralığı ve lisansı seçin. Ardından Create report’a basın. Eğer grafikte bir sütuna tıklarsanız, gün ve saat detaylandırma da alabilirsiniz.
 
Allplan Lisans Server Kurulumu
 
Raporlar da C:\ProgramData\CodeMeter\Logs’da depolanır.

 

Clients (Diğer Kullanıcı) ların Kurulumu ve Konfigürasyonu

Lisans sunucusunun lisansı otomatik olarak (genellikle) ağda tespit edilir.

Client bilgisayarlara kurulumu yapın. Lisans Konfigürasyonunuzu Belirleyin > Lisans Seçimi > Kullanılabilir Lisanslar’dan lisans seçin.

Client’lar aktive edilmez!

Bir çok durumda Lisans Server yerel ağda otomatik olarak bulunur. Eğer lisans seçilmezse, otomatik olarak ilk uygun olan boş lisans seçilir.

Client bilgisayarda kurulumdan sonra ‘Lisans Ayarları’ diyalogda lisans seçimi konfigüre edilebilinir. Servisler 2016 -> Uygulamalar -> Lisans Ayarları (WiBu)
 
Allplan Lisans Server Kurulumu
 
Lisans Ayarlarının (WiBu) Bölümlerinin Açıklaması:

 • Lisans Aktivasyonu: Bu bölüm client için lisans server’dan alınan lisanslar için değildir. (Client bilgisayarın Aktivasyon yapmasına gerek yoktur).
 • Lisans Seçimi: Bu alanı lisans serverden bir lisans almak istiyorsanız kullanın. Veya birden fazla lisansınız var ise ve öncelikli lisans seçmek istiyorsanız kullanın/ayarlayın.
 • Görüntüleyici Başlat: Eğer Görüntülüyici olarak Allplan’ı başlatmak istiyorsanız kullanın.

 

Lisans Seçimi:

Burada mevcut olan lisanslar ve bunlara bağlı lisans numaraları gösterilir. Kullanılabilir olarak kaç lisans mevcut olduğunu gösterir.
 
Allplan Lisans Server Kurulumu
 

Öncelik:
Lisansı tıklayarak (seçim kutusu) bir veya daha fazla lisansı favori olarak işaretleyebilirsiniz, bu lisans öncelikli kullanılır.  ile kullanmak istemediğiniz lisansları işaretleyebilirsiniz. Eğer hiçbir ayar yapmazsanız veya birden fazla lisansı favori olarak işaretlerseniz Allplan otomatik olarak ilk boş lisansı kullanır.

Lisans Sunucusunu Otomatik Olarak Bul:
Bu opsiyonu seçerseniz lisans server otomatik olarak LAN’da algılanır. Bazı durumlarda (Örn: VPN) gibi otomatik bulunamayabilir. Bu durumda server’i manuel olarak girebilirsiniz. (Ek Sunucu İsmine bakınız).

Uyarı: Bu opsiyonu sadece Windows Yönetici/Administrator olarak değiştirebilirsiniz.
 

Ek Sunucu İsmi:
Eğer otomatik olarak bul seçili değilse veya lisans server otomatik olarak bulunamadıysa burada isim veya IP adresi girebilirsiniz. Girişi yaptıktan sonra güncellemeye tıklayınız. Lisans server deki lisansların gösterilmesi için. ; ile server isimleri arasında bölebilirsiniz.

Uyarı:
Lisans server hakkında detaylı bilgi için License Online-Help (F1-Tuş)

Allplan ile Lisans Server arasındaki komünikasyon TCP/IP iledir. Komünikasyon için standart olarak Port 22350 kullanılmaktadır (eğer bu port CodeMeter WebAdmin den değiştirilmediyse).

Eğer bilgisayarda firewall aktif ise port 22350 TCP ve UDP için serbest bırakılmalıdır. Eğer firewall uygulama özellikli filtre ediliyorsa CodeMeter Licenseserver-Service CodeMeter.exe serbest bırakılmalıdır. Bunu Windows Klasöründe bulabilirsiniz. %Program Files (x86)%\CodeMeter\Runtime\bin.

Firewall CodeMeter.exe hizmetini istina olarak tanımlayın. Bazı anti vürüs programlarında firewall fonksiyonları içermektedir. Bu durumda üretici ile görüşünüz ve destek alınız.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?

You must be logged in to post a comment.